Zima i lato w Gminie Jeżów Sudecki

: : : Zima-Gmina : : : Czy Jeleniogórzanom zostanie odebrana możliwość jazdy na nartach na Łysej Górze? Czyżby Gminie Jeżów Sudecki chodziło o wyciśnięcie ze społecznej własności wszystkich rezerw, aby wykończyć Aesculap i Łysą Górę? Czyżby tworzona przez wiele lat bezpieczna, niekomercyjna baza dla dzieci i młodzieży, miała zostać zniszczona? Gmina blokuje nasze konto i w majestacie prawa, bezlitośnie ściąga należność za pośrednictwem Urzędu Skarbowego... Po dwoch bezśnieżnych zimach (dokumentacja filmowa i fotograficzna na stronie) urzędnicy ściągają horrendalny podatek od powierzchni zjazdów narciarzy (za 19 hektarów!)... Zabieranie tych ostatnich pieniędzy skutecznie zabija naszą inicjatywę... Zjazdy narciarzy opodatkowane! A jak jest na Kasprowym, w Spindlerowym Mlynie, Kaprun, Passo Tonale??? Tam są dopiero powierzchnie! Raj dla podatkobiorcow!

Video-wywiad ze Stanisławem Rażniewskim na temat działań Gminy Jeżów Sudecki (poczekaj aż film się wczyta)...
Niezrozumiałe są dla nas...

2.04.2008 Niezrozumiałe są dla nas działania Gminy Jeżów Sudecki. W aktualnej sytuacji musimy rezygnować z prowadzenia akcji letniej z obawy, że Wójt wraz z Radą opodatkuje każdy ruch na Łysej Górze. A my w trosce o promocję regionu budujemy przyjazne miejsce wypoczynku dla Jeleniogórzan i turystów z całej Polski. W naszych zamierzeniach - dostępne również w lecie. Zgodnie z zasadą, że lato "napędza zimę" i odwrotnie. Mamy świadomość, że nasze atrakcje nie stanowią wysoce dochodowego przedsięwzięcia (tworzymy naszą bazę w miarę skromnych sił i środków), jednak liczy się ten ruch w naszej mikrostacji. Przyjadą tu ludzie, przekażą wrażenia... I wrócą zimą... Co jest najistotniejsze! Musimy zrezygnować z LATA. Dokument w formacie PDF - (Pobierz - 90 KB)* * *

Pismo do Gminy Jeżów Sudecki w sprawie podatku

7.03.2008. Aby przybliżyć Państwu sprawę podatku nałożonego przez Gminę Jeżów Sudecki, publikujemy jeszcze nasze pismo (w całości) z dnia 5 listopada 2007 roku, doręczone osobiście do Rady Gminy (na sesję, na której omawiane były podatki). Na to pismo do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi... Chyba, że za odpowiedź należałoby uznać wniosek Gminy o zajęcie naszego konta. W dniu 12 grudnia 2007 roku przekazano sprawę do Urzędu Skarbowego. Dokument w formacie PDF - (Pobierz - 143 KB)* * *

Zawieszamy LATO

5.03.2008. Informacja dla wszystkich sympatyków letniego wypoczynku na Łysej Górze i przyjaciół Szkoły Narciarskiej Aesculap ...

Z uwagi na katastrofalną zimę (jak i poprzednia) jesteśmy zmuszeni do podjęcia następujących kroków: nie uruchomimy hulajnóg i nie będziemy organizować cyklu zawodów rowerowych "Łysogórki 2008". Jedyne co możemy zrobić w obecnej, niezwykle trudnej sytuacji finansowej, to zaprosić Państwa na spacery do naszej mikrostacji i podziwiania widoków. Kawiarnia będzie jednak najprawdopodobniej czynna. Herbata na tarasie i panorama górska pozwoli na zastanowienie... Zapraszamy do Gminy Jeżów Sudecki, do gminy położonej w pięknych Górach Kaczawskich (na dowód - zdjęcia poniżej). Proszę o przeczytanie artykułu wyjaśniającego naszą decyzję.

* * *

Prosimy o pomoc i mediację

5.03.2008. Prosimy o pomoc i mediację w sprawie podatku od działalności gospodarczej, który nałożył na nas Urząd Gminy Jeżów Sudecki. Uważamy, że podatek ten jest stanowczo za wysoki. Policzono go za każdy metr powierzchni, nie tylko pod wyciągami narciarskimi (tory podjazdu użytkowników płacących za przejazd), ale i olbrzymi metraż tras narciarskich (miejsce zjazdów narciarzy). W sumie jest to powierzchnia 19-tu hektarów. Wydaje nam się, że Urząd potraktował Mikrostację Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra - Dziwiszów jako niezwykle dochodowe przedsięwzięcie komercyjne, dla którego takie "drobne" sumy to pestka. Chcieliśmy zwrócić uwagę, że stowarzyszenie Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap (właściciel mikrostacji) wybudowało stację jako bazę szkoleniową dla dzieci i młodzieży z Jeleniej Góry i nie tylko. Przy okazji Łysa Góra stała się ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców znajdującej się o krok Jeleniej Góry. Stanowiącym tym większą atrakcję, że można tu jeździć na nartach po południu, przy świetle elektrycznym, dojazd 15 min.

W związku z tym, mimo woli, nasuwa się nam sugestia, iż troska o utrzymywanie mikrostacji w dobrej kondycji to sprawa priorytetowa zarówno dla nas (my - tzn. społeczeństwo Aesculapa, Jeleniogórzanie) jak i dla terenowych władz. Tym bardziej, że mikrostacja z całą jej infrastrukturą spadła władzom (Gminie Jeżów Sudecki i nie tylko) jak gwiazdka z nieba, przy wybitnej pomocy podmiotów z poza granic naszego powiatu - ówczesnego Zakładu Budowy Kopalń w Lubinie i Przedsiębiorstwa Budownictwa Górniczego i Energetycznego Spółki z O.O EGBUD z Bogatyni... Jest łatwiej. Prawda? Taka drobnostka jak system sztucznego śnieżenia i wyciąg Tatra-Poma... (nawiasem mówiąc już także własność szkoły obecnie). A cóż przedstawiciele Gminy na to, że ośrodek ten stanowi wynik wieloletniej pracy społecznej zapaleńców, oddanych sprawie wychowania dzieci i młodzieży... Czy nie ma dla nich znaczenia fakt, że z powierzchni, którą tak skwapliwie obłożyli podatkiem, dzieci i młodzież jeleniogórska i dziwiszowska, zbierała kamienie, sprzątała w czynie społecznym. Wszystko po to, aby na idealne trawniki (wystarczy niewielka ilość śniegu, aby jeździć na nartach) chętniej przybywali turyści (w dzisiejszej dobie każdy dba o drogi sprzęt narciarski). Te same trawniki, które służą koniom hodowanym w celu uatrakcyjnienia miejsca w lecie.

Teraz taki podatek? Czyżby Gminie chodziło o wyciśnięcie ze społecznej własności wszystkich rezerw, aby wykończyć Aesculap i Łysą Górę? Cóż z tego, że Jeżów będzie miał wtedy pieniądze na naprawę drogi na Łysa Górę, kiedy społeczeństwo nie będzie mogło korzystać z tego dobrodziejstwa? Mało tego... Odbywa się egzekucja! Gmina blokuje konto i w majestacie prawa, bezlitośnie ściąga należność za pośrednictwem Urzędu Skarbowego. Oto podziękowanie urzędników za wieloletnią pracę na rzecz społeczeństwa. Za rozreklamowanie gminy, Gór Kaczawskich, jednego z najpiękniejszych regionów w Polsce (Góry i Pogórze Kaczawskie to: Europejskie Dziedzictwo Przyrodnicze). Za rozwój Gminy, która była do tej pory białą plamą na mapie narciarskiej Polski.

Czyżby tworzona przez wiele lat bezpieczna, niekomercyjna baza dla dzieci i młodzieży, miała zostać zniszczona? Jesteśmy organizacją non-profit (zapracowane środki przeznaczamy w inwestycje, rozwój naszej góry, pomoc uczestnikom Szkoły i Klubu w postaci zniżek na wyciągi, itp). Odsyłam Państwa do jeszcze innych podstron naszej witryny. Tu jest prawie wszystko...

Michał Rażniewski

* * *

List do Gminy Jeżów Sudecki

4.03.2008. List do Gminy Jeżów Sudecki, w związku z odwołaniem naszego udziału w programie Telewizji Kraków, który miał promować letnie sporty na Łysej Górze (Telewizja trafiła do nas przez Internet - oczywiście skontaktowaliśmy również Telewizję z Gminą, podając numer telefonu do gminy - jeszcze przed faktem zajęcia przez Urząd Skarbowy naszego konta).

Z uwagi na aktualną sytuację, rezygnujemy ze swojego udziału w programie telewizyjnym (TVP Krakow).

Nie posiadamy obecnie środków finansowych (zawieszamy pensje, itp) na prowadzenie gospodarczej działalności letniej. Po zajęciu naszego konta przez Gminę i ściąganiu wiadomych podatków (od 19 hektarów powierzchni zjazdów - ewenement na skalę kraju a może i świata), po cieplej zimie... Nie jesteśmy w stanie.. Ponadto zachodzi poważna obawa, że zostaną naliczone kolejne podatki od wszystkiego co się rusza w lecie na Łysej Górze. Zabieranie tych ostatnich pieniędzy skutecznie zabija naszą inicjatywę.

Promowanie lata 2008 na antenie TV, byłoby oszukiwaniem telewidzów i opini publicznej. MR.


* * *

Droga na Łysą Górę

26-27.02.2008. Nie ma narciarstwa na terenie Gminy Jeżów Sudecki - mamy drugą z kolei ciepłą zimę (patrz: seria foto-komunikatów z poprzedniego sezonu), wyciągi stoją, w okolicy nie ma turystów... Ciepło, ciepło. Narty do bani! A żyć trzeba... mamy tylko, nadzieję, ze nie gniewacie się Państwo na nas... Po prostu nie dało się naśnieżać stoków przy dodatnich temperaturach :). Głowa do góry, oby choć zdrowie dopisało... Proponuję przyjeżdżać na Łysą Górę rowerem w obecnej sytuacji (uwaga, czas na odnowienie znaków na szlakach rowerowych w Górach Kaczawskich...). Są jeszcze konie. Wiejące ostatnio wiatry szybko wysuszą łąki i polne drogi... W Gminie Jeżów Sudecki nie można jeździć na nartach, ale przecież pozostają piękne leśne ścieżki, widoki na całe Sudety Zachodnie. Pozostają spacery... Nie ma nart, ale przecież mamy jeszcze Górę Szybowcową (Mały Grzbiet)... Jednak, czy lądujące tam ostatnio wojskowe helikoptery są wystarczającą atrakcją? Jak przyciągnać turystów w nieco zapomniane, położone na uboczu Góry Kaczawskie? Tu... już wielkie pole do popisu dla włodarzy naszej gminy. To na ich terenie istnieje perełka turystyczna - Łysa Góra, ośrodek wybudowany przez społeczność narciarską Aesculapa - pracowali (i pracują) tu uczestnicy, ich rodzice, instruktorzy (dzieci i młodzież zbierała kamienie z trawników - obecnie wypielęgnowane, z zapałem tworzyli swoją bazę narciarską, i... także dla innych... dla mieszkańców Jeleniej Góry, wielu innych miast; a także dla Dziwiszowa, w końcu stacja przyczyniła się do rozwoju agroturystyki w gminie). Powiedzieć trzeba także o chlubnym udziale Zakładu Budowy Kopalń z Lubina, który wspomógł w decydującym momencie i wybudował system sztucznego śnieżenia... Lubinianie swoimi przyjazdami do tej pory wspomagają stację.Dzieje Łysej Góry w obrazach - budowa mikrostacji (duże wymiary po kliknięciu prawym klawiszem myszki na obraz, a następnie -> "Go Full Screen")
Fot Michał Rażniewski

Czym przyczyniła się Gmina do rozwoju tego miejsca (tu nasze zaproszenie... przeczytajcie dokument pt.: 'Historia mikrostacji', 'Droga w poprzek stoku', będziecie Państwo mieli pełną orientację)? Jeśli nie przeszkadzała, to przynajmniej stała obok.

Jak po grudzie (z cyklu: Gmina zawsze nam "pomagała"). Z historii Szkoły i Klubu: "PGRO rozwiązuje się i ziemię, którą wydzierżawił Aesculapowi przekazuje Gminie Jeżów Sudecki. Gmina nie powiadamiając Szkoły Narciarskiej Aesculap sprzedaje ziemię indywidualnym rolnikom." (patrz 'Historia mikrostacji') >>>

Łysa Góra nie jest komercyjnym przedsięwzięciem; to tylko baza szkoleniowa dzieci i młodzieży... Jednak pełni bardzo ważną funkcję w regionie – jest jedyną alternatywą narciarskiego wypoczynku po przeciwnej stronie Kotliny Jeleniogórskiej (a Karkonosze leżą na poludnie od Jeleniej Góry). Góry Kaczawskie były do momentu wybudowania mikrostacji Aesculapa, białą plamą na mapie narciarskiej Polski. Jedna to szkoła narciarska, zrobiła... czynem społecznym (ważne!).Droga gminna odcinek pomiędzy Kapellą a parkingami. Stan na dzień 27.02.2008.
Fot Michał Rażniewski

A Gmina? Cóż, Gmina jak na razie ma nawet kłopoty z utrzymaniem gminnej drogi dojazdowej do parkingów mikrostacji. Dziurawa nawierzchnia do tej pory odstrasza turystów. Wierzymy jednak, że w najbliższym czasie zmieni się to na lepsze. Może i nie tylko to... Mimo wszystko uważamy, że Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich na Łysej Górze powinna być wizytówką Gminy Jeżów Sudecki, a do jej świetnosci powinny przyczyniać się obie strony (Gmina i Aesculap). A inne rozwiązania? Pomoc obcych? Czemu nie. Dlatego już teraz w swoim imieniu zapraszamy INWESTORÓW! Istnieją przecież możliwości inwestowania w LATO... Jesli zabraknie inicjatywy miejscowym władzom, może osoby z zewnątrz pomogą w rozwoju... Zapraszamy do miejsca... do miejsca... z najpiękniejszymi widokami na świecie. Na Kapellę... Na Łysej Górze zielono... A zajęcia Szkoły Narciarskiej Aesculap? Trzeba wytrwać w działaniu! Ciepła zima... poradzimy sobie! Dzieci ze Szkoły Narciarskiej Aesculap szukają śniegu w wyższych górach.

Michał Rażniewski

Droga na Łysą Górę, zapraszam...

Copyright © Michał Rażniewski
Wszelkie prawa zastrzeżone

Pogoda
TV Aesculap
Wiadomości


Działy
 
 

Menu główne

 
Strona główna
Działalność
Łysa Góra
Klub - info
Kontakt
Historia
Galeria
Lato
Sport
Artykuły
Jelenia Góra
TV Aesculap
Autor witryny
T. S. Rażniewscy
Linki
 

Łysa Góra

 
Dekalog narciarza
Trasy i wyciągi
Ceny biletów
Nauka jazdy
Pogoda
Lato
Dojazd
Jazda konna
Bar Łysa Góra
Baza hotelowa
Napisano o nas
Trasy rowerowe
Łysogórki MTB
 

Nasi Partnerzy

 
SITN


Bezpieczny stok
PSNIT
Gmina Jeżów Sudecki
UM Jelenia Góra