Nasze miasto

Jelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej części Polski w centrum śródgórskiej kotliny. Od zachodu otaczają miasto Góry Izerskie, od północy Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa najwyższe pasmo Sudetów - Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m n.p.m.).



Film i słuchowisko o Jeleniej Górze. >>>



Fotografie Jeleniej Góry. >>>
Moje miasto

To moje miasto, to mój dom.
W nim moja matka, ciepły kąt.
W kominku wciąż się ogień tli,
Do kuchni są otwarte drzwi,
Kaflowy piecyk, babki smak,
Och, jak bym chciała wrócić tak.

Jelenia Góra miastem mym,
Ukochanym, ulubionym!
Tu poznałam zapach kwiatów,
Tu poznałam śpiewy ptaków.
A gdybyś chciał mnie zabrać stąd,
Powiem nie, bo to moje miasto!





Wiersz Joanny Szczęśniak,
kl. VId - laureatka konkursu "Słowo Pisane".
II MIEJSCE
XXIII TURNIEJ REGIONU
JELENIOGÓRSKIEGO
W POEZJI I PIOSENCE.

Jelenia Góra 2003.



Jelenia Góra w rysunkach Ryszarda Natusiewicza

I jeszcze piękne Cieplice.

Ilekroć jako dziecko spacerowałem z rodzicami po Placu Piastowskim, wypatrywałem z niegasnącym zainteresowaniem nadjeżdżającego od Korony, Sobieszowa bądź Podgórzyna, tramwaju. Obok odbywał się kołowy ruch, jeździły tu samochody osobowe, ciężarówki, często spotykane wówczas motocykle jak i wozy ciągnione przez konie jeszcze. Starczyło miejsca dla wszystkich pojazdów, bo ulica byla szeroka jak dzisiejsze autostrady :). Ruch pieszy odbywał się po wąskich chodnikach. Czekało się na ten tramwaj w cieniu ogromnego gmachu - Pałacu Schaffgotschów. Kiedy nadjechał, trzeba było zejść z chodnika i szybko pokonać sporą odleglość dzielącą nas od drzwi wagonu (szyny biegły bowiem samym środkiem placu). Aby wejść do jego wnętrza należało wspiąć się jeszcze po wysokich stopniach. Ten wspaniały środek lokomocji zniknął stąd, a wraz z nim niezapomniany klimat skrzypiących szyn i dźwięk dzwonka ostrzegawczego. Czy dzisiaj przeszkadzałyby nam tak bardzo? Trudno mi oceniać decyzje ówczesnych włodarzy.

Plac po kolejnych kapitalnych remontach zmienił się nie do poznania. Po szynach nie ma śladu, jak w całej Jeleniej Górze i okolicach. Teraz widzimy tu ładny bruk. Kamieniczki i domy zdrojowe ślicznie odnowione, w centrum - reprezentacyjne hoteliki z oknami pełnymi kwiatów. Nad wszystkim góruje przepiękny gmach pałacu...

Stare Cieplice były cudowne, miały niepowtarzalny dla mnie urok. Ciągle mam je w pamięci. A wspomnienie dudniących głośno junaków, czy toczących się hałaśliwie furmanek z węglem, dzisiaj wydaje się być miłe. Bo tamten zgiełk miał inny charakter. Auta były głośne i poruszały się wolniej. Dzisiaj jest dokładnie odwrotnie i dlatego może bardziej niebezpiecznie... Dobrze, że stada pędzących maszyn wysyłane są na miejskie obwodnice.

Nowe Cieplice emanują przyjemną ciszą i spokojem, są przyjazne dla spacerowiczów. Park Zdrojowy przesunął się w stronę centrum miasta, stylowe ławki ustawiono wzdłuż placu (dokładnie w tym miejscu, gdzie kiedyś biegły szyny). Jest tu teraz jeszcze bardziej zdrojowo niż przedtem. Kuracjusze odwiedzający obecnie to miejsce, mają idealne warunki do wypoczynku. Musiałem zrobić te fotografie... Oto uzdrowisko w nowej szacie...

Michał Rażniewski















Foto © Michał Rażniewski



Copyright © Michał Rażniewski
Wszelkie prawa zastrzeżone

Pogoda
TV Aesculap
Wiadomości


Działy
 
 

Menu główne

 
Strona główna
Działalność
Łysa Góra
Klub - info
Kontakt
Historia
Galeria
Lato
Sport
Artykuły
Jelenia Góra
TV Aesculap
Autor witryny
T. S. Rażniewscy
Linki
 

Łysa Góra

 
Dekalog narciarza
Trasy i wyciągi
Ceny biletów
Nauka jazdy
Pogoda
Lato
Dojazd
Jazda konna
Bar Łysa Góra
Baza hotelowa
Napisano o nas
Trasy rowerowe
Łysogórki MTB
 

Nasi Partnerzy

 
SITN


Bezpieczny stok
PSNIT
Gmina Jeżów Sudecki
UM Jelenia Góra