Passo Tonale | 2007 | 2008 | 2009 | 2011

W dniach 26.11 - 2.12.2011 roku we włoskiej miejscowości Passo Tonale odbyła się Kursokonferencja Instruktorów Wykładowców SITN-PZN oraz unifikacja instruktorów. Jazda na nartach możliwa była tylko na lodowcu. Tam właśnie odbywały się zajęcia - praktyczne ? wykonywano zadania zjazdowe i biegowe.

Szkolenia narciarskie były prowadzone na zmianę przez polskich i włoskich instruktorów. Organizacja lekcji była bardzo dobra. Pracowano w trzech lub pięciu zespołach. Liderzy z obu krajów realizowali szkolenia zgodnie ze swoimi narodowymi programami. Zobaczyliśmy perfekcyjne pokazy ? szczególnie te w wykonaniu Włochów. Prowadzący zajęcia poświęcili sporo czasu na wykonywanie podstawowych ewolucji, Niektóre w formie zabawowej. Po południu odbywały się zajęcia z zakresu narciarstwa biegowego. Podobnie jak wcześniej prowadził je włoski instruktor.

Wieczorami rozmawiano o programach ? między innymi Włosi przedstawili ciekawą wersję swojego programu nauczania w postaci prezentacji multimedialnej ? ciekawej merytorycznie, efektownej - okraszonej znakomitymi zdjęciami filmowymi. Odbyły się również dwa spotkania - z przedstawicielami Regionu Trentino i kierownikami okolicznych szkół narciarskich. Ponadto gospodarze zapoznali polskich instruktorów z możliwościami podjęcia pracy w tym regionie. Jak widać - kursokonferencja odbywała się w przepięknych plenerach. Nasza kamera nie próżnowała? Z zegarmistrzowską dokładnością rejestrowała wszystko to, co działo się na stokach . Przed obiektywem - instruktorzy zjazdowi, biegacze, snowboardziści, zawodnicy trenujący na bramkach a nawet ratownicy górscy odbywający swoje ćwiczenia. Popatrzmy jeszcze chwilę na mały, ale niezwykle urokliwy lodowiec Presena. Dla tych z Was, którzy lubią trudne wyzwania to idealne miejsce. Stoki są tu strome! Na zdjęciach polscy i włoscy nauczyciele narciarstwa w akcji...

Na zakończenie jeszcze kilka sekwencji filmowych publikowanych już wcześniej na stronie Aesculap i Łysa Góra? Myślę, że będą one doskonałym uzupełnieniem zdjęć z Tonale. Po pierwsze występują tu elementy jazdy synchronicznej, której trochę mi brakowało na kursokonferencji (uważam bowiem, że udział w zajęciach demo teamu SITN byłby ciekawym uzupełnieniem zajęć i konfrontacją jazdy na najwyższym poziomie z instruktorami włoskimi). Po drugie ? wspominałem już o wielkości lodowca Presena - jest on po prostu mikry. Nie przeszkadza to jednak Włochom i innym nacjom w korzystaniu do woli z jego uroków. Uśmiechniecie się może ? ale nasuwa mi się takie porównanie. W Polsce jest także wiele malutkich ośrodków narciarskich. I warto je odwiedzać. Z różnych powodów? Bo, na przykład są to przyjazne, bezpieczne stoki, łatwo dostępne parkingi; nie trzeba jechać setek kilometrów przez trzy granice. Jest nieco ciszej i spokojniej? Taniej i... tu aż prosi się powiedzieć - będziecie także sponsorami polskiej turystyki... A więc, może by na Łysą Górę? W dodatku piękne widoki z Gór Kaczawskich ? zapewnione! Oto nasza mikrostacja i okoliczne góry i pogórza.

2007. W dniach 24 -30 listopada 2007 r. w miejscowości Passo Tonale odbyła się kolejna kursokonferencja instruktorów wykładowców PZN. Jak co roku przeprowadzono zajęcia narciarskie - tym razem na słonecznych stokach regionu Trentino, pod lazurowym włoskim niebem. Pogoda dopisała. Tylko w pierwszym dniu występowało zachmurzenie. Podczas pobytu w tej pięknej stacji narciarskiej odbyło się kilka ciekawych spotkań z instruktorami włoskimi, którzy zaprezentowali ewolucje ze swojego programu nauczania, udzielili lekcji zgodnej z włoską szkołą jazdy na nartach. Zaimponowali nam miękkim, swobodnym, lekkim stylem jazdy. Na początku zadania kątowe, później skręty równoległe z prowadzeniem nart śladem ślizgowym. I ten ich układ! Dobrze demonstrowali. Przyjemnie było oddać się rozkoszy jazdy starym - ale ciągle aktualnym - sposobem jazdy. Zapomnieliśmy o "wyrzynaniu" skrętów na krawędziach, by w chwilę potem znowu pędzić pod dyktando "maestro" skrętem ciętym na "złotym" włoskim poziomie... SITN współpracuje z Trentino od kilku lat. W hotelowej sali konferencyjnej odbyły się spotkania z przedstawicielami tego regionu. Dokonano prezentacji stacji narciarskich, odbyły się wykłady na temat systemu szkolenia, bezpieczeństwa, odpowiedzialności za spowodowanie wypadku w górach, etc. Oprócz tego odbyły się warsztaty Komisji Egzaminacyjnej i Komisji Szkolenia SITN, jak również zajęcia poświęcone polskiemu programowi nauczania. Okrasą narciarskiego tygodnia były eliminacje do naszego Demo Teamu. O wejście do sztandarowego zespołu SITN walczą aktualnie: Małgorzata Klepacka, Robert Kurek, Tomasz Dziedzicki i Aleksandra Wilk (między innymi zobaczymy ich na filmie poniżej). W trakcie kursokonferencji odbyła się także unifikacja instruktorów.

2008. Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa zorganizowało szkolenia dla swoich członków we Włoskich Alpach. W dniach 23 - 29 listopada 2008 r. w miejscowości Passo Tonale odbyły się jednocześnie: kolejna kursokonferencja instruktorów wykładowców, unifikacja dla instruktorów oraz praktyczna część kursu na stopień instruktora PZN .

Podobnie jak w roku ubiegłym, zajęcia przeprowadzono przy ścisłej współpracy ze szkoleniowcami z regionu Trentino. Odbyły się wykłady z zakresu technik narciarskich, bezpieczeństwa i lekcje nauki jazdy na sposób włoski. Uczestnicy kursokonferencji obejrzeli również filmy; między innymi o lawinach śnieżnych i kongresie INTERSKI w Korei w 2007 roku. Szczegółowo omawiano i wykonywano na stoku różne ewolucje. Przygotowywana jest aktualnie nowa edycja Programu Nauczania SITN, są zmiany w części - "Podstawy poruszania się na nartach". Już wkrótce będziemy mogli zapoznać się z jego treścią (kontakt na stronie SITN). Istotnie zmienił się sposób wykonywania łuków płużnych. A oto galeria z tego wyjazdu. Na zdjęciach można zobaczyć ćwiczenia narciarzy Demo Teamu, zajęcia instruktorów wykładowców, trening slalomu dla kursantów, widoki z lodowca w 2008 r.

2009. Polscy instruktorzy przygotowują się do sezonu narciarskiego 2009/2010. W Trentino odbyła się kolejna Kursokonferencja Instruktorów Wykładowców SITN-PZN oraz Unifikacja Instruktorów. Tradycyjnie, zgodnie z programem imprez przeprowadzono – szkolenia praktyczne na śniegu (na stokach Tonale), wykłady, pokazy filmów, spotkania z przedstawicielami Regionu Trentino.   Odbyły się również spotkania Komisji Egzaminacyjnej SITN.

A w dniu 7 grudnia uczestnicy kursokonferencji poznali tereny narciarskie w Madonna di Campiglio. Pokonali większość tras zjazdowych o różnych konfiguracjach. Panują tam wspaniałe warunki narciarskie. Interesowały ich przede wszystkim sławne trasy znane z Pucharu Świata.

Zawody w slalomie odbywają się na jednym z dwóch przeciwległych zboczy; słynnej trasie 3 Tre lub na trasie z Monte Spinale. Tamże w zawodach Pucharu Świata kobiet w 1984 roku pierwsze miejsce zajęła Polka -,Dorota Tlałka-Mogore, co jest jak dotychczas jedynym zwycięstwem Polki w narciarstwie alpejskim tego cyklu (spośród mężczyzna Andrzej Bachleda-Curuś wygrywał dwukrotnie w 1972 roku).

Madonna di Campiglio to małe miasteczko i centrum sportów zimowych, położone w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, około 30 km na północny zachód od Trydentu, 60 km na północ od jeziora Garda. Otaczające ją góry należą do łańcucha Grupy Brenta, będącego częścią Dolomitów (Wikipedia).

Podczas pobytu we Włoszech zrealizowano film składający się z trzech części (video poniżej):

1. Madonna di Campiglio.
2. Nauka jazdy na nartach po włosku
3. Ogólnie o kursokonferencjiTekst, zdjęcia i filmy: Michał Rażniewski

Podobne artykuły, filmy, zdjęcia...

Czarna Góra 2013
http://www.newsy-aesculap.blogspot.com (Kluszkowce 2012)
Kluszkowce 2011
Demo Team SITN
KKIW Krynica 2010
Galeria Passo Tonale
Kongres IVSI Zakopane 2001
Kluszkowce 2006
Kongres IVSI Lech
KKIW Kaprun 2005
KKIW Kaprun 2003


Inne - zawody i egzaminy, galerie

Zawody Regionalne (przedstawiciel imprez SITN-Aesculap)
Egzamin Regionalny (przedstawiciel imprez SITN-Aesculap)Copyright © Michał Rażniewski
Wszelkie prawa zastrzeżone

Pogoda
TV Aesculap
Wiadomości


Działy
 
 

Menu główne

 
Strona główna
Działalność
Łysa Góra
Klub - info
Kontakt
Historia
Galeria
Lato
Sport
Artykuły
Jelenia Góra
TV Aesculap
Autor witryny
T. S. Rażniewscy
Linki
 

Łysa Góra

 
Dekalog narciarza
Trasy i wyciągi
Ceny biletów
Nauka jazdy
Pogoda
Lato
Dojazd
Jazda konna
Bar Łysa Góra
Baza hotelowa
Napisano o nas
Trasy rowerowe
Łysogórki MTB
 

Nasi Partnerzy

 
SITN


Bezpieczny stok
PSNIT
Gmina Jeżów Sudecki
UM Jelenia Góra