Działalność

Skąd Aesculap ... "eskulap żart, lekarz. łac. Aesculapius, gr. Asklepios - 'święty wąż uzdrawiający; mit. gr. bóg lekarzy, syn Apolla i nimfy Koronis'."
[Władysław Kopaliński, SŁOWNIK WYRAZÓW OBCYCH I ZWROTOW OBCOJĘZYCZNYCH Wyd. IV, 1968].
Historia Szkoły i Klubu. >>>

Krótka charakterystyka działalności

Szkoła Narciarska Aesculap została założona w 1970 roku. Prowadzi wychowanie i kształcenie w narciarstwie alpejskim. Jest to działalność o długotrwałym charakterze polegająca na systematycznym nauczaniu dzieci i młodzieży narciarstwa zjazdowego, w trakcie jednego, dwu lub wielu sezonów. Uczestnicy Szkoły i Klubu płacą czesne za szkolenie i w ramach tej opłaty otrzymują :
Rozmiar: 2035 bajtówszkolenie we wszystkie soboty i niedziele w sezonie / na śniegu /,
Rozmiar: 2035 bajtówzajęcia turystyki górskiej / 1 raz w tygodniu, w niedzielę / do momentu rozpoczęcia zajęć na śniegu,
Rozmiar: 2035 bajtówtransport na miejsce zajęć.

AESCULAP posiada licencję Polskiego Związku Narciarskiego na prowadzenie:

- nauki jazdy na nartach
- kursów kadrowych na stopnie demonstratora szkolnego i pomocnika instruktora PZN - zgodnie z regulaminami Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa (którego jest członkiem).

AESCULAP posiada w sezonie kilka grup szkoleniowych (w zależności od napływu zgłoszeń).

Osiągnięcia

Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy Aesculap, działająca na terenie Kotliny Jeleniogórskiej zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w narciarstwie alpejskim i wychowała na przestrzeni 43 lat wielu dobrych narciarzy. Ważną częścią działalności Aesculapa jest prowadzenie kursów kadrowych. Dzięki temu zapewnia sobie stały napływ kadry instruktorskiej.

Do największych sukcesów w tych dziedzinach naszej Szkoły i Klubu zaliczam następujące fakty: Trójka zawodników w kadrze przygotowań olimpijskich na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City w USA - Piotr Kaczmarek, Bartłomiej Wasileńczyk, Katarzyna Karasińska. Wielokrotne zdobywanie przez w/w zawodników tytułów mistrza i wicemistrza Polski, złotych i srebrnych medali w nieoficjalnych mistrzostwach świata - Trofeo Topolino. Udane starty Katarzyny Karasińskiej w Pucharze Świata i zdobycie Pucharu Europy. Wyszkolenie kadry instruktorskiej (w 100% swoich wychowanków). Jak również spektakularny sukces zespołu instruktorów na Kongresie IVSI w Zakopanem w 2001 roku, który wykonał piękny popis jazdy synchronicznej przed międzynarodową publicznością. Występ ten, to dowód na to, że udała się nam realizacja piramidy szkoleniowej - właściwej pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczonej od podstaw do mistrzowskiego opanowania nart. W pokazie brało udział ponad 40 osób - byliśmy najliczniejszą ekipą na tym kongresie.

Wychowanie przez góry dla gór

Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia jest: "Wychowanie przez góry dla gór". I rzeczywiście - zajęcia prowadzone są w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla groźnego, nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, jakim są wysokie góry. W programie szkoły mamy nie tylko jazdę na nartach. Dzieci biorą udział w wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych. Rok szkolny zaczyna się już w październiku i od tego czasu uczestnicy systematycznie poznają swój region. Wycieczki prowadzi przewodnik sudecki, który opowiada przy okazji o historii i ciekawej przyrodzie Sudetów Zachodnich. Dzieci jeżdżą w Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Łączy się tu przyjemne z pożytecznym. Bo jednocześnie podczas marszów zdobywają, tak potrzebną do uprawiania narciarstwa, kondycję.

Aesculap został założony w roku 1970 przez Teresą i Stanisława Rażniewskich oraz Danutę Koenig. Aktualnym Prezesem jest Joanna Ceglińska (wychowanka Aesculapa). Pierwsi uczestnicy rekrutowali się z dzieci pracowników służby zdrowia (Uzdrowiska Cieplice oraz szpitala). Po latach, z tych tradycji pozostała nazwa. Szkoła zrzesza wszystkich; kto się tylko zapisze. Jednym z podstawowych celów było zapewnienie warunków do bezpiecznego szkolenia. Trudno prowadzić zajęcia na zatłoczonych nartostradach w wysokich górach, nie ma tam możliwości odgrodzenia stoku dla swoich potrzeb, ustawienia najprostszego toru przeszkód, nie mówiąc już o slalomie.

Dlatego powstał pomysł wybudowania własnej bazy. Wybór padł na Łysą Górę koło Dziwiszowa w Górach Kaczawskich. Tutaj w roku 1988 powstał pierwszy wyciąg narciarski, wybudowano go społecznie. I od tego momentu tworzy się kompleks sportowy o nazwie: Mikrostacja Sportów Zimowych i Letnich Łysa Góra Dziwiszów. W miarę skromnych możliwości Szkoły i Klubu. Najlepiej świadczy o tym następujący fakt: budowa trwała ponad 20 lat. Mikrostacja swoje istnienie zawdzięcza ogromnemu wysiłkowi i uporowi społeczności szkoły. Instruktorom i rodzicom, którzy chcieli dać swoim dzieciom w prezencie przyjazny stok do nauki. Udało się! A później okazało, że z miejsca tego korzystają inni Jeleniogórzanie. Jak również wielu turystów z Dolnego Śląska i Polski.

W Szkole Narciarskiej i Sudeckim Klubie Sportowym Aesculap i na Łysej Górze wychowało się wielu narciarzy. Środowisko ogromne. Trudno znaleźć w Jeleniej Górze narciarską rodzinę, nie związaną z nami w jakimś czasie. Trudno znaleźć szkołę, działającej w Jeleniej Górze, w której zajęć nie prowadziliby instruktorzy zdobywający szlify właśnie u nas.

Kronika szkoły

Podczas wypraw w góry, lekcji nauki jazdy na nartach lub zawodów sportowych towarzyszy nam zawsze dźwięk migawki fotoaparatu a niekiedy błysk flesza. Powstał duży zbiór zdjęć. Znalazły się one na kartach szkolnej kroniki (kilka jej tomów znajduje się w archiwum Szkoły i Klubu) a także na twardym dysku w komputerze. Historia Szkoły i Klubu jest długa i bogata w znaczące wydarzenia. Najróżniejsze tematy i aktualności znajdują się na prowadzonej od wielu lat stronie internetowej, której jestem autorem. W tym miejscu właśnie, w Internecie, który jest dobrodziejstwem XX i XXI wieku umieszczam swoje fotografie. A także filmy - niezwykle cenny dokument i jeden z dowodów naszego istnienia.

W latach 1991 - 2003 tworzony był cykliczny program telewizyjny Aesculapa i emitowany na antenie Telewizji Dami w Jeleniej Górze. W programie tym przedstawiane były wydarzenia z życia naszej społeczności narciarskiej. Stałym elementem tej audycji były bieżące sprawy organizacyjne a także nowości z Łysej Góry. Na początku każdego miesiąca (w pierwsze piątki i soboty) jeleniogórscy telewidzowie mogli obejrzeć filmy z kolejnych zajęć narciarskich, wyjazdów na zawody czy relacje z jesiennych wycieczek górskich. W archiwum mamy także filmy o budowie mikrostacji. Byliśmy świadkami jej powstawania. Braliśmy udział w jej budowie. Wiele prac wykonaliśmy w czynie społecznym. Taśmy z tymi programami leżały długo na półce, nieco zapomniane.

Ostatnio technika przyszła nam w sukurs. Nastąpiła era szybkich komputerów i programów do montażu; film można teraz zrobić własnymi siłami. A jeszcze, wydawałoby się, nie tak dawno temu, montowałem swoje realizacje na taśmie Super 8, za pomocą sklejarek. Robiłem zawodne sklejki na pociętych kawałkach wywołanego w Bydgoszczy filmu. Ładowałem materiał na rolki i wyświetlałem za pomocą projektora Ruś (dźwięk szedł ze zwykłego magnetofonu synchronizowanego ręcznie z projektorem). Mozolna, bardzo czasochłonna praca. Obecnie, dzięki urządzeniom do kopiowania nagrań analogowych na nośniki cyfrowe, jest możliwe wydobycie starych filmów na światło dzienne. Możemy odświeżyć w pamięci sceny z przeszłości. Zobaczyć jak wyglądała Łysa Góra w 1990 roku, jak jeździliśmy klasyczną techniką - na tradycyjnych nartach. Chcecie wrócić do przeszłości? Proszę bardzo! Dla Was odkurzyłem archiwalne obrazki z życia Aesculapa. Powstaje seria "Stare Video Aesculap i Łysa Góra". Czegóż tam nie ma! Oto początkujące maluszki - jeżdżą na nartach po trawie. Zawodnicy trenują - nagrani podczas treningów w Alpach i na zawodach w Kanadzie. Zapisane są na taśmie codzienne zajęcia narciarskie, imprezy, uroczystości, tradycyjne maskarady... Zatrzymani w kadrach uczestnicy, rodzice, instruktorzy... Oto nasza stacja narciarska na początku lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze nie ma schroniska, nowego wyciągu Tatra-Poma. Na szczycie - stary autobus zamiast baru_. Ustawiono wojskowy namiot, chroniący dzieci przed zimnym wiatrem. Tak było... Multimedia - nasze filmy, zdjęcia, archiwalia dostępne w Internecie obrazują działalność Aesculapa. Gorąco zachęcam do przeglądania tych zbiorów. >>>

Michał Rażniewski


Nasza kadra

Instruktor
wykładowca

Michał Rażniewski
Instruktorzy


Joanna Ceglińska

Monika Cieślak

Konrad Cieślak

Marta Sosnowska

Katarzyna Śliwa

Piotr Wolski

Pomocnicy
instruktora


Anna Słowińska

Anna Głogowska

Magda Sosnowska

Joanna Rażniewska

Katarzyna Korman

Maciej Szczepaniak

Paweł Sauer

Michał Szczepaniak

Wojciech Mazur

Małgorzata Siemińska

Przemysław Jazienicki

Baza sportowa

AESCULAP jest właścicielem Mikrostacji Sportów Zimowych na Łysej Górze (grunty, 5 wyciągów, system sztucznego śnieżenia, maszyny do ubijania śniegu).

Cztery pory roku na Łysej Górze. Zimą przyjeżdża się tu na narty. W mikrostacji panuje spory ruch; narciarze, białe szaleństwo, zawody. Przyjazne stoki narciarskie, możliwość jazdy na sztucznym śniegu, przy świetle elektrycznym, niezłe obecnie warunki socjalno-bytowe i sanitarne - wszystko to sprawia, że Mikrostację Sportów Zimowych Łysa Góra - Dziwiszów odwiedza coraz więcej osób z kraju i zagranicy. Szkoła Narciarska Aesculap organizuje każdego roku po kilka imprez o charakterze zawodniczym i rekreacyjnym - tutejsze trasy są szerokie, rozległe i szczególnie nadają się do przeprowadzenia zawodów amatorskich. Piękne Góry Kaczawskie i Łysą Górę warto także odwiedzić podczas wakacji. Kierownictwo Szkoły i Klubu stara się konsekwentnie rozszerzać ofertę ośrodka. W masywie Łysej Góry zadomowili się już na dobre górscy rowerzyści. Od 2002 roku odbywają się tutaj regularnie zawody MTB - "Łysogórki". Impreza stała się popularna wśród mieszkańców regionu i nie tylko. Biorą w niej udział coraz lepsi zawodnicy. Ilość startujących zwiększa się - w edycji sierpniowej 2004 roku startowało 70 osób. Sporą atrakcję stanowią zjazdowe hulajnogi, które zostały sprowadzone w tym roku. Oto opis: "Z wyglądu przypominają one rower górski tyle, że nie mają napędu. "Rowerzysta" kierujący tym nietypowym, dwukołowym pojazdem jedzie szybko w dół, stojąc przodem do kierunku jazdy na specjalnej platformie, umieszczonej pomiędzy kołami zamiast tradycyjnego "obrotu". Okazało się, że kierowanie nie sprawia większych trudności. Hulajnogi są stabilne w jeździe - łatwo zachować na nich równowagę. Bezpieczeństwo gwarantują dobre hamulce. Oczywiście zawsze potrzebna jest odrobina rozwagi podczas jazdy - jak na rowerze".

W 2006 roku przybyła kolejna letnia atrakcja. Zakończono budowę stajni i zakupiono konie. Na miejscu dostępny jest instruktor. Nauki mogą pobierać osoby początkujące i zaawansowane, a jazda odbywa się w stylu klasycznym i western. Zajęcia odbywają się na terenie mikrostacji, z ładnym widokiem na pobliskie szczyty Kaczawskich - Okole (721) czy Źrebak (612), Ogier (646) i Przełęcz pod Kobyłą. >>>

Rozmiar: 9391 bajtów Rozmiar: 9192 bajtów

::: Porównania ::: 1990 - 2004. Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra - Dziwiszów wczoraj i dziś. Panoramę zobaczysz po kliknięciu na ten link (jpg - 167 KB). Fotostory łysogórskich budowli tutaj >>> Fotoreportaż: Łysa Góra 15 lat temu. >>>
Historia mikrostacji. >>>.


Integracja rodzin uczestniczących w zajęciach

"Sport wyczynowy uprawiają nieliczni. Kibicują miliony. Istnieje jednak trzecia, najkorzystniejsza dla człowieka forma sportu: UCZESTNICTWO. Szkoła Narciarska "Aesculap" w Jeleniej Górze zrzesza 150 osób w wieku od 4 do 45 lat. Rodzice zapisują swoje dzieci, obserwują ich postępy, a potem nabierają ochoty i odwagi i ... stają się również naszymi uczniami. W każdą niedzielę podczas całego roku szkolnego wyjeżdżają w góry znajdując tu radość i wspólną zabawę" (cytat z miesięcznika Polska, nr 45(273) z roku 1977).

Każdego roku Aesculap organizuje zawody rodzinne. W zawodach biorą udział rodzice i dzieci. Drużyna składa się z taty i córki lub mamy i syna a na wynik składa się suma czasów przejazdów dwóch osób. Przeprowadzane są sprawdziany i zawody dla najmłodszych pod nazwą "Skrzat Roku". Również dla rodzin oraz instruktorów urządza się bal przebierańców na nartach.

Historia >>>
Copyright © Michał Rażniewski
Wszelkie prawa zastrzeżone

Pogoda
TV Aesculap
Wiadomości


Działy
 
 

Menu główne

 
Strona główna
Działalność
Łysa Góra
Klub - info
Kontakt
Historia
Galeria
Lato
Sport
Artykuły
Jelenia Góra
TV Aesculap
Autor witryny
T. S. Rażniewscy
Linki
 

Łysa Góra

 
Dekalog narciarza
Trasy i wyciągi
Ceny biletów
Nauka jazdy
Pogoda
Lato
Dojazd
Jazda konna
Bar Łysa Góra
Baza hotelowa
Napisano o nas
Trasy rowerowe
Łysogórki MTB
 

Nasi Partnerzy

 
SITN


Bezpieczny stok
PSNIT
Gmina Jeżów Sudecki
UM Jelenia Góra