Dekalog narciarza

Narciarstwo zjazdowe w Polsce przeżywa renesans. Widać to na przykładzie nowo powstałych ośrodków narciarskich oferujących dobrze przygotowane trasy, nowoczesne wyciągi, świetnie zorganizowane zaplecze gastronomiczne. Obserwuje się ciągły postęp w dziedzinie sprzętu narciarskiego, producenci ubiorów zachęcają do kupowania coraz nowszych, lżejszych, odpornych na wodę kombinezonów. Na naszym rynku dostępne są dosłownie wszystki światowe nowinki. Reklama robi swoje a ludzie odczuwają potrzebę wstania od komputerów i zażywania ruchu. Rośnie liczba szusujących po naszych stokach narciarzy. Podczas weekendów w górach pojawia się wielu amatorów białego szaleństwa. Zaopatrzeni w dobre narty jeżdżą szybko (i zdaje się świadomie szukają wrażeń - niebezbieczeństw) zachłystując się chwilami swobody, oderwani od codziennych trosk i kłopotów. Często zapominają o podstawowej regule w zachowaniu się na nartach, a mianowicie: "Miej wzgląd na inne osoby".

Kierowcy, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg muszą stosować się do przepisów ruchu. Podobnie jest w narciarstwie, tylko niestety nieraz o tym zapominamy. Obowiązują tu ściśle określone reguły poruszania się po nartostradach, które nakazują narciarzowi lub snowboarderowi mieć wzgląd na inne osoby, panować nad szybkością, tak wybierać tor jazdy aby uniknąć zderzenia z inną osobą, wyprzedzać przy zachowaniu bezpiecznej odległości, ruszać z miejsca nie czyniąc zagrożenia, usunąć się z toru jazdy natychmiast po zatrzymaniu się, podchodzić tylko skrajem - brzegiem trasy... Zebrane one zostały w Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Poniżej załączam pełny tekst Dekalogu.
M.R.

Do pobrania: Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) wersja 2002/2003 Na podstawie Witryny Internetowej Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Polską wersję językową opracował SITN PZN KRAKÓW 2002.

(28 KB)
Copyright © Michał Rażniewski
Wszelkie prawa zastrzeżone

Pogoda
TV Aesculap
Wiadomości


Działy
 
 

Menu główne

 
Strona główna
Działalność
Łysa Góra
Klub - info
Kontakt
Historia
Galeria
Lato
Sport
Artykuły
Jelenia Góra
TV Aesculap
Autor witryny
T. S. Rażniewscy
Linki
 

Łysa Góra

 
Dekalog narciarza
Trasy i wyciągi
Ceny biletów
Nauka jazdy
Pogoda
Lato
Dojazd
Jazda konna
Bar Łysa Góra
Baza hotelowa
Napisano o nas
Trasy rowerowe
Łysogórki MTB
 

Nasi Partnerzy

 
SITN


Bezpieczny stok
PSNIT
Gmina Jeżów Sudecki
UM Jelenia Góra